מארב - אמנות . תרבות . מדיה אודותינוצרו קשר
אודותינו
רחוב דיצה, יפו 2004

רחוב דיצה, יפו 2004

--

מארב - אמנות, תרבות, מדיה

"מארב" הוא מגזין מקוון בנושאי אמנות ותרבות. את המגזין מוציאים לאור אמנים ואנשי מדיה מנוסים, בסיוע המרכז הישראלי לאמנות דיגיטלית בחולון ומשרד החינוך, התרבות והספורט, מינהל התרבות, המחלקה למוזיאונים ואמנות פלסטית.

"מארב", מגזין אמנות ותרבות עכשווית

המגזין "מארב" הוקם כדי להציג את שדה האמנות העכשווית, לדון בו ולבקר אותו מן המקום ומן הזמן שבהם אנו נמצאים, ישראל 2004. נעמוד על טיבה ועל גורלה של אמנות שנוצרת במרחב של סכסוך אלים ומתמשך; אמנות שמנסה להתקיים אל מול הקפיטליזם וחוקי השוק החופשי; אמנות שמתחבטת באחד המוקדים העיקריים של התנגשות התרבויות (האומנם התנגשות תרבותית?); אמנות שמתגבשת בצל ה-11 בספטמבר; אמנות שמחפשת את מקומה במהפכה הדיגיטלית, ומנסה להבין מה לעשות עם כל הצעצועים הטכנו-דיגיטליים שקוסמים לה ומאיימים עליה כל-כך; אמנות שמחפשת את מקומה מחוץ למוזיאונים ולגלריות ובתוך התרבות הפופולרית; אמנות שיוצריה הם גם פעילים פוליטיים, מתכנתים, עיתונאים, מורים, מוזיקאים, פילוסופים ומעצבים.

תרבות, פוליטיקה, טכנולוגיה, גלובליזציה

"מארב" קם כדי להשפיע, לחנך ולהרחיב אופקים. הבורות היא אויב, ואנחנו קמים להילחם בו: לכוון זרקור אל המקומות שקמלים בחושך, לשאול שאלות שנשכחו או שטרם נשאלו, לחשוף מנגנונים המסתתרים מעין כל, ולתת כלים שימושיים לעוסקים ולמתעניינים באמנות ובתרבות – החל במושגים ודיונים תיאורטיים וכלה במידע על תערוכות, סדנאות, מסיבות ומלגות.

מגזין מקוון

אופיו של האינטרנט יאפשר ל"מארב" להציג ולדון בשילובים בין סוגי המדיה השונים שהטכנולוגיה מאפשרת. הטקסטים חשובים, אך היצירות הוויזואלית חשובות לא פחות. המגזין יציג עבודות אנימציה, וידיאו וסאונד, וישים דגש מיוחד על השילוב בין מדיומים שונים ודיסציפלינות שונות ועל נקודות החיכוך והחיתוך שלהם. נעודד עבודות המתייחסות למקום שהן נוצרות בו ולפלטפורמה שהן מוצגות בה.

גליונות "מארב" ייערכו בהתמקדות נושאית. נתקוף כל נושא מכיוונים רבים ומגוונים ככל האפשר, ובכלל זה הצגת עבודות, שיחות עם יוצרים, יצירת דיונים, הצבעה על קישורים ובחינת היסטורית. הנושאים שנעסוק בהם יעלו מן המקום שאנו חיים בו: פונדמנטליזם וטרור, משיחיות, בדיקת גבולות האמנות, אלימות, קניין רוחני, יחסי מזרח–מערב במזרח הקרוב. נוסף לכך נקיים מעקב מתמשך אחר פרויקטים שישמשו כנושאי-על, וילוו אותנו לאורך כמה גליונות (מאחורי הקלעים של עולם האמנות, ניו-מדיה, צנזורה וכן הלאה).

זהות, שפה, מקום, גבול

"מארב" מבקש להרחיב את גבולותיה של קהילת האמנות הישראלית, להביא את הפריפריה אל המרכז, לתת מקום לסקטורים השונים בישראל. כך ייבחן מקומה של האמנות הפלסטית ביחס לדיסציפלינות אחרות כמוזיקה, עיצוב, אופנה, משחקים וקולנוע. כך ייבחן השילוב בין אמנות, מדיה ופוליטיקה. כך ייבחן מקומן של קהילות האמנות בישראל ביחס לזה של קהילות אמנות אחרות בעולם – בדגש מחויב ומתמשך על הקהילות הקרובות אלינו במרחב הגיאוגרפי ובמרחב הזהות.

מי אנחנו

עורכים ראשיים: גלית אילת (המרכז לאמנות דיגיטלית, חולון), מיכאל קסוס-גדליוביץ
עורך: יונתן אמיר
עורך אנגלית: רונן אידלמן
עורך לשוני: אסף שור
עיצוב גרפי: גיא שגיא ומושון זר-אביב
תכנות: דוד רנרט (ג'יימס)

Creative Commons
חלק מן הזכויות שמורות. החומרים באתר הם תחת רישיון Creative Commons License.
This website is licensed under a Creative Commons License.

מתוך שוטף ומתמלא
--
בזהירות ובאירוניה: עיון...
בזהירות ובאירוניה: עיון... שוטף ומתמלא
--
אם רובוטים יכלו לצייר... שוטף ומתמלא
ללמוד ציור מפורמייקה, או: בשבח... שוטף ומתמלא
עולם של קומבינציות שוטף ומתמלא
מתוך גיליון 7 - חינוך מחדש
--
חינוך מחדש
חינוך מחדש מגזין
--
עוד בגיליון זה
גיליון | שוטף ומתמלא | טורים | מדריך