מארב - אמנות . תרבות . מדיה
אודותינוצרו קשר
שלח
שוטף ומתמלא / ביקורות

הארוטיקה של הכיבוש 6

יעל ברדה 2007-01-20 18:24:42   הקטנת הטקסט בכתבההגדלת הטקסט בכתבה

חוסר ודאות, מידע חסוי ומסתורין

בכל מערכת יחסים ארוטית יש אלמנט של חוסר ודאות: סודות כמוסים, מלים שנלחשות בחדרי חדרים במצבים אינטימיים, משחקים דקים של ריחוק וקרבה שהופכים לחלק החשוב ביותר בקשר.
גם רשויות רבות בישראל משחקות את המשחק הארוטי הזה. הן מחייכות חיוך קטן של מסתורין, מסקרן ומעניין, ובעיקר כזה שיוצר אי-ודאות מוחלטת לא רק לגבי העתיד, אלא גם לגבי ההווה של מערכת היחסים.

***

חוסר הוודאות הראשון של ישראל ביחס לפלסטינים הוא בחוק עצמו. חלק ממה שהופך חוקים למשעממים ומשמימים כל-כך הוא העובדה שהם גלויים, מפורסמים ברשומות ונגישים לכל. הפרסום מקנה להם תוקף, ומונע מהם להיות מסקרנים באמת. קצת כמו שמספר תעודת הזהות של בן הזוג שלך אינו פרט מעניין במיוחד. במקרה של הפלסטינים בשטחים הכבושים, לעומת זאת, החוק איננו יציב ואינו ידוע. החוק בשטחים נקבע בצווים של מפקד האזור. החוקים גמישים. הם משתנים כל הזמן. קשה מאוד לברר מה הם, בעברית או בערבית. ניסיתי השבוע, בתור עורכת-דין, להשיג את צו המעברים המבהיר באילו מחסומים מותר לפלסטינים לעבור בכניסה לישראל כשיש להם אישור כניסה בתוקף. פניתי ליועץ המשפטי בפקס. כשלא ענו, פניתי לעוזרת שר הביטחון. אמרו לי שהצווים בספריות. בספרייה של אוניברסיטת תל-אביב נמצאים הצווים של המפקד הצבאי של האזור (יעני, אלוף פיקוד מרכז), מעודכנים רק עד שנת 1994. הפנו אותי לספרייה במשרד הביטחון. אבל אי-ידיעת החוק חוסר היכולת לדעת מהו, מה אומרים שם, מה המותר, מה האסור ומה הם הגבולות של מערכת היחסים היא חלק מהכיבוש וחלק מהארוטיקה של הכיבוש. הקריטריונים חסויים, הנהלים חסויים, ההנחיות המינהליות חסויות, ועדות הערר חסויות.
החלק שבאמת מצית מחדש שוב ושוב את התשוקה בזוגיות המוטרפת הזאת הוא ה"מידע החסוי". היסטורית, המידע החסוי היה נחלתו הבלעדית של שירות הביטחון הכללי. הארגון הזה היה אחראי עיקרי על התשוקה במערכת היחסים. היום, יש לו מתחרים. החומר החסוי אינו רק חלק מהמסתורין המודיעיני שהשירות חלק עם אמ''ן ועם גורמים סקסיים אחרים, כמו המוסד ויחידות "מודיעין קרבי" כמו סיירת מטכ''ל או שלדג. היום יש תחרות בין פילגשים רבים: בתי-המשפט הצבאיים במעצרים מינהליים מציצים בחומרים החסויים, אגף המודיעין של המשטרה וחוליית מנועי הכניסה במטה הארצי שוזפים אותם, וועדות שחרורים בבתי-סוהר. גם משרד הפנים, שהפטיש שלו לסודיות גורם לו להפוך אפילו פרוטוקולים משמימים של הוועדה הבינמשרדית לעניינים חריגים לחומר חסוי.
החומר החסוי הפך להיות לא רק "צורך בטחוני", אלא בעיקר פרקטיקה של תשוקה. דרך להפוך את העיסוק המשעמם ביותר בעולם, את הפרטים המעצבנים ביותר בחייהם של אנשים, למושא של ערגה.
גם בית-המשפט העליון, בפסק הדין על החיסולים הממוקדים, הופך את החומר החסוי לאחד הגורמים שנותנים תוקף להתנקשות של המדינה במשפט הבינלאומי. השופט ברק כתב שאי-אפשר להחליט מראש אם חיסול היה חוקי או לא על-פי הדין הבינלאומי. רק בדיעבד, לאחר ההוצאה להורג, אפשר לבדוק אם החומר החסוי היה מעודכן ומספיק.
יש גם שפה אינטימית שלמה לחדר המיטות המסתורי של הכיבוש: צורכי ביטחון, מנוע בטחוני, צורכי החקירה, הגנה על מקורות ושיטות פעולה, פרפרזות, אינדיקציות, חשדות.

פעולה ישירה נגד החומה והגבלות התנועה בפלסטין: אנרכיסטים חוסמים את רחוב בזל. תל-אביב, 21.12.06 (צילום: אקטיבסטילס)

בתוך כל הבטון והתלתלית, לצד האפרוריות הרובצת על ג'יפים של מג''ב כשם שהיא רובצת על צווים, חוקים והסכמים, המסתורין וחוסר הוודאות של המידע החסוי מצילים את הארוטיקה של הכיבוש. מחזירים אותה לחיים, מחלצים אותה מן השגרה. ההמצאות השב"כיות והאחרות, החיוך המסתורי של הגופים הבטחוניים: הם לא רק נותנים למערכת כולה צידוק להמשיך לפעול, אלא פועלים גם כאפרודיזיאק. שיקוי מיוחד וממכר, שצריך לשתות ממנו יותר ויותר, כדי שכולם לא ישתעממו מהקשר הזה. הוא כבר בן ארבעים שנה, וגם הריגושים הגדולים ביותר בו הופכים לתמונות רגעיות באלבום של התקשורת הבינלאומית בעודם מפרקים את החיים לרבבות בני-אדם.

גרסת הדפסה גרסת הדפסה
תגובות גולשים
הוספת תגובה
1
מרתק
אלמוני

מה מציעה הכותבת?

פורסם ב-20:26 ,21/01/2007
2
ביום שיפסיק הטרור - לא יהיו עוד מחסומים
רונית

נא לא להיתמם, המחסומים אינם נובעים משעמום של חיילינו.
החיילים גם אינם חובבים את השהות בגשם ובשמש.

ביום שיפסיק הטרור הרצחני הפוגע בכולנו יהודים וערבים מבוגרים וצעירים זקנים נשים וטף - לא יהיו עוד מחסומים.

אל נשכח מי רוצח אותנו.

פורסם ב-15:46 ,28/02/2007
מתוך שוטף ומתמלא
--
בזהירות ובאירוניה: עיון...
בזהירות ובאירוניה: עיון... שוטף ומתמלא
--
אם רובוטים יכלו לצייר... שוטף ומתמלא
ללמוד ציור מפורמייקה, או: בשבח... שוטף ומתמלא
עולם של קומבינציות שוטף ומתמלא
על יעל ברדה

יעל ברדה היא עורכת דין של זכויות האדם, פעילה חברתית ומשוררת ברים.

עוד מ יעל ברדה
מוסף | שוטף ומתמלא | טורים | מדריך | קהילה